Enflamasyon ve Korunmanın En İyi 8 Yolu

Kronik enflamasyon birçok kronik rahatsızlığın sebebi olarak gösterilmektedir; diyabet, yüksek tansiyon, kanser, kalp ve damar hastalıkları, kolesterol ve eklem iltihabı. Bedeninizdeki kronik enflamasyonu azaltarak tüm yukarıdaki kronik hastalıklarla savaşabilirsiniz. Ayrıca çok daha fazla enerjik olup iyi bir görünüme sahip olur ve kilo da vermiş olursunuz.

Peki bu enflamasyon denilen şey nedir?

Enflamasyon, bağışıklık sisteminin yabancı gıdamsılara karşı vücudu savunmasıdır. Günün her saniyesi bedeniniz sizi enfeksiyonlar ile korur. Fakat aşırı olur ya da düzensizleşirse, işte o zaman sorun olmaya başlar.

Çevresel kirlilik, kötü yeme alışkanlıkları, düzensiz yaşam tarzı ve genetik faktörlerin etkin olduğu günümüz koşullarında bağışıklık sistemi fazlasıyla aktif durumdadır.

Enflamasyon sorununun ortaya çıkma sebebi gittikçe belirgin olmaya başladı. En önemlisinin hangisi olduğuna ilişkin tartışmalar sürse de en çok üzerinde durulan ilk 8 sebebi aşağıda veriyorum.  Bunlara dikkat ederek vücudunuzdaki enflamasyonu ve tabi ki kronik hastalıklara zemin olacak sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

1. Şeker almayın veya asgari seviyeye indirin,

2. Enflamasyona sebep olan katı ve işlenmiş yağlardan uzak durun,

3. Hayatınızda stresinizi azaltacak egzersizlere yer verin,

4. Glüten ve süt ürünlerini azaltın; en azından ayda 1 hafta bu gıdaların detoksunu yapmayı deneyin,

5. Her türlü işlenmiş, kimyasal katkılı ve boyalı gıdadan uzak durun,

6. Uyku saatinizi arttırın; deliksiz 7-8 saat uyku birçok hastalık için bağışıklık sisteminizi iyileştirecektir.

7. Vitaminlerinizi “yiyerek” tüketin; vitamin hapları yerine bunları doğal gıdalardan almaya çalışın,

8. Faydalı Bakterileri sevin; özellikle bağırsak florasını ve dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendiren bu bakterileri çoğaltacak fermente gıdalar tüketin veya Probiyotik takviyesi kullanın.

 

Hülya Çavdar

 

www.hayatboyle.com

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar