Dikkat Eksikliğinin Beslenme ile İlişkisi

Eğer çocuğunuzu sakinleştirmek için yediği şeker miktarını azaltıyorsanız, yediği besinlerdeki katkı maddelerini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Yiyecek ve içeceklerdeki kimyasal katkılar çocukların öfke nöbetleri, dikkat problemleri ve davranış bozukluklarıyla ilintili olabilir.

Örneğin oğlum şekerleme, çikolata, cips gibi katkılı gıdaları aşırı tükettiğinde onu tutmak nerdeyse imkansız oluyor, adeta yerinde duramıyor. Benim çözümüm ise bu tarz gıdaları, yemek ve atıştırma listemizden neredeyse çıkarmak oldu. İnanın çok da faydasını gördüm. 

İngiliz bilim adamlarının 3 yaşındaki çocuklar üzerinde yaptıkları bir araştırmada, çocukların katkılı ve boyalı gıdaları tükettiğinde konsantrasyon problemi, öfke kontrolü, uykuya geçmede sorun ve dikkat dağınıklığı gibi sorunlar yaşadığını tespit etmişlerdir. Bunun üzerine çalışmayı desteklemek için çocuk yiyecek ve içeceklerine katkı maddelerinin konulmasını yasaklamışlardır. Ayrıca bu tarz katkı maddelerinin bulunduğu besinlerin üzerine, “çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye sebep olabilir” yazısının konulmasını zorunlu tutulmuştur.

Amerika’da ise birçok bağımsız kurum bu konuda kampanyalar düzenleyerek toplumu, katkılı besinlere karşı bilinçlendirme çalışmaları yürütmektedir. Gerek sosyal medya gerekse de dernekler tarafından ailelerin bilinçlendirilmesi için sivil kampanyalar düzenlenmektedir. Jamie Oliver en bilindik örneklerdendir…

Sağlıklı Çocuk, Sağlıklı Dünya kampanyasında danışman olan Pediyatrik uzman Dr. Alan Greene, sakınılması gereken 5 katkı maddesinin listesini aşağıdaki sıralamıştır;

(besin etiketlerinde bu ibareleri arayın)

  • Yapay renklendiriciler- FD&C ile başlayan tüm renklendiriciler
  • Kimyasal koruyucular – Butylated Hydroxyanisole (BHA), Sodium Nitrate, Sodium Benzoate
  • Yapay Tatlandırıcılar – Aspartame, Acesulfame-K, Saccharin
  • Şeker Takviyeleri – Yüksek fruktoz mısır şurubu (HFCS), Mısır Şurubu
  • Tuz Takviyeleri – Gıdaların sodyum içeriğine bakarak düşük miktarlarda olanları tercih edin.

 Gıda katkı maddesi alımını en aza indirgemek için ise aşağıda bazı ek ipuçları mevcut:

Çocuğunuzun ne yediğini tespit edin.

Okul dahil - bir hafta içinde yenen her şeyi belirten bir yiyecek günlüğü tutun. Haftanın sonunda çocuğunuzun katkılı gıdaları tespit etmiş olmanız gerekir. Gıda katkıları, tüm rafineri gıdalarda, paketli gıdalarda, işlenmiş gıdalarda, şekerleme, tatlandırılmış ve sodalı içeceklerde ve diğer tüm abur cuburlarda bulunmaktadır. Bu tarz gıdaları limitli olarak tüketmeye özen göstermelisiniz

Tam ve organik olan gıdaları tercih edin.

Tam tahıllı gıdalar ve taze meye ve sebzelerle dengeli bir beslenme tarzı çocuğunuzu katkılı ve boyalı yiyeceklerden uzak tutacaktır. Organik paketlenmiş gıdalarda ya çok az ya da nerdeyse hiç katkı ve sentetik gıda koruyucuları bulunmamaktadır.

“Katkısız” yazan ürünleri tercih edin.

Etiketlerin üzerinde “koruyucu içermez” yazılarına karşı ihtiyatlı olun. Çünkü bu ürünlerin yapımında kullanılan hammaddeler katkılı bileşen içerebilir. Nerdeyse tüm hamur işlerinde BHA ve BHT maddeleri kullanılır. Bu kısaltmalara karşı dikkatli olun.

Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği gibi davranış bozukluklarının beslenme ile ilişkisi birçok bilimsel deneyle ortaya konmuş ve kanıtlanmıştır. Daha detaylı bilgi ve danışmanlık için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden bilgi alabilirsiniz.

Hülya Çavdar

 

www.hayatboyle.com

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar