Açlık hormonları nasıl çalışır?

Leptin ve Ghrelin hormonları, açlık ve doyma zamanlarında yin-yang ilişkisi gibi davranır. Leptin beyne artık doydun mesajını iletirken, ghrelin hormonu aç olduğumuzun mesajını verir.

Ortalama bir insanın midesi boş olduğu zaman ghrelin hormonu artar. Ghrelin gün içinde açlık hislerinin ana sebebidir. Zamanı geldiğinde vücut saatiniz bu hormonun salgılanmasını tetikler. Bedeninize gereken besini yeterli miktarda verene kadar ghrelin hormonu yüksek kalır. Siz tatmin olana kadar bu hormon salgılandığı için yavaş yemek sizin daha az yemenizi sağlayacaktır. Mideniz dolduğunda ise bu hormon seviyesi düşmeye başlar ve kendinizi doymuş hissedip yemeği bırakırsınız. Oldukça basit görünüyor değil mi?

Sürekli kalori kısıtlamaları ghrelin seviyesini yüksek tutar, bu sebeple az kalori tüketmek daha çok acıktırır.

Ghrelin dalgalanmalarının önüne geçmek için düzenli yemek gerekir, çünkü ghrelin hormonu sizi yedirmek için kurnazlıklar yapabilir. Bazı araştırmlar göstermiştir ki ghrelin hormonu yemekleri daha çekici kılmak için beyindeki ödül merkezini uyarır. Yemeğe ihtiyaç duymadığınız zamanlar da bile bu merkezi uyarır. Özellikle baştan çıkarıcı yemek kokularına karşı tokta olsanız sizin iştahınızı canlandıracak kurnazlıklar yapabilir ve bu da kilo vermeniz konusundaki direnciniz zorlayabilir. Her 3-4 saatte bir dengeli ve yeterli beslenmek, 8 saat uyku uyumak ghrelin hormonunun daha iyi kontrolüne yardımcı olacaktır.

Bu baştan çıkaran tehditlere sadece “hayır” demeniz ve iştahınızı kontrol ederek kontrolü size geçirmek ise size kalmış!

Hülya Çavdar

 

www.hayatboyle.com

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar