Egzersiz için en iyi yemek zamanı nedir?

 Spor öncesi mi yoksa sonrası mı yemek daha iyi?  

 Cevap  Benim yapmayı tercih ettiğim kahvaltımı 9 da yapıp 10.00-11.00 arası antrenman, ve 12.00 de öğle yemeği şeklinde. İşte size sebebi: 

Eskiden insanlar daha fazla yağ yakacaklarını düşündükleri için aç karnına spor yapılması gerektiğini düşünürlerdi. Fakat bunun YANLIŞ olduğu ortaya çıktı. Gerçekte bedeniniz antreman sırasında yağ yakmak için bir miktar glükoza (şeker) ihtiyaç duyar. Eğer hazırda kan şekeri bulundurmazsanız, kaslarınızdaki glikojeni harcar ve glukozu saklamaya devam eder. Yani kas kaybına neden olur. Düşük kan şekeri aynı zamanda antreman sırasında sizi güçsüz ve yorgun kılar. Bu sebeplerlen dolayı spora başlamadan 45 dk ile 1 saat öncesi birşeyler yemek gerekir. Bedeniniz daha fazla çalışmak ve kalori yakarak kaslarınızı kuvvetlendirmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır.

Spor yada antreman sonrası ise, altın saat olarak bilinen zaman dilimi içinde( antremandan 45-60 dk sonra) kaslarınız en fazla besini emer ve glikojen çok daha etkili bir şekilde yenilenir. Bu zaman içinde çok büyük miktarlar yemenize ihtiyaç yoktur, sadece az bir miktar hem protein hem de karbonhidrat içeren gıdalar yemeniz yeterli olacaktır. Meyveli yoğurt, peynirli ve cevizli salata yada etli ve tonlu salata yeterli olacaktır.

Hülya Çavdar

 

www.hayatboyle.com

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar