Lif tüketimi ve önemi

Lif yönünden zengin gıdalar ile beslenmek bildiğiniz üzere en çok tavsiye edilen sağlıklı beslenme şeklidir. Bunlar meyve ve çok çeşitli sebze, tahıl ve bakliyatlardır. Peki neden lifli yiyecekler bu kadar çok vurgulanır ve tavsiye edilir. Çünkü yüksek lifli gıdalar kan şekerini normalize etmeye yardımcı olur, açlık hissinizi stabilize eder, kolestrolünüzü iyileştirir, bağırsak fonksiyonlarınızı düzenler ve kilo verme ile ilgili hedeflerinize yardımcı olur.

 

Peki ama ideal lifli besin tüketim miktarı nedir?

 

Uzmanlara göre lifli besin tüketimi uzun ve sağlıklı yaşam için önemli bir role sahiptir. Fakat toplum olarak yeterli tükettiğimiz söylenemez. Yine uzmanların tavsiyesi günlük tüketim miktarı 25-30 gr. olması gerektiği şeklindedir.

 

En iyi 'Lifli Besin' hangisidir?

 

Lifli besinlerin 2 formu mevcuttur; Suda çözülebilen ve suda çözülemeyen. Sağlıklı bir yaşam için ise ikisi de tüketilmelidir. Suda çözülebilen çeşitleri glükozun emilimini geciktirtirdiği için kan şekerinin regulasyonuna yardımcı olur ve yine kolestrolün emilimini azalttığı için de kolestrolün iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Suda çözülemeyenler ise bağırsakların çalışması ve hazma yardımcı olmaktadır. Birçok besin bunların her ikisine de sahiptir fakat, yulaf, fındık ve ceviz gibi sert kabuklu meyveler, fasülyeler ve meyveler yüksek oranda suda çözülen lif içerirler. Tahıllar ve sebzeler ise daha çok suda çözülmeyen lif içermektedirler.

 

Yeterli miktarda tükettiğinizi nasıl anlıyacaksınız?

 

Ana öğünlerinizde veya ara öğünlerinizde mutlaka lif bakımından zengin bu besinlerden en az birine yer verirseniz bu konuda endişe etmenize gerek kalmaz. Bu şekilde vücudunuzun ihtiyacı olan lifi tüm öğünlerden karşılamış olursunuz. Tüm ana öğünlerde tahıllı gıdalara salata yada pişmiş sebzeye yer verirseniz ve aralarda da meyve veya kabuklu yemiş yerseniz yeterli lifi almış olursunuz.

 

Hülya Çavdar

Certified Health Coach

www.hayatboyle.com

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar