Metabolizmamızı güçlendirmenin 5 yolu

Gelin önce çok tartışılan metabolizmanın bir tanımını yapalım. Klasik sözlüklerde metabolizma, bedenimizdeki tüm kimyasal reaksiyonların toplamıdır, diye geçer.

Bütünleşik tıp ise artık metabolizmayı şu şekilde tanımlıyor :

Metabolizmamızın düzgün çalışması sadece beslenme ile kayıtlı değildir. Metabolizma beslenme, duygular, düşünceler, inançlar ve deneyimlerin bedendeki kimyasal reaksiyonudur.

Ayurveda, Çin tıbbı ve Tıbbı Nebevi gibi tradisyonel bilgelik zaten yüzyıllardır beden zihin ve ruhu ayrı tutmaz.

Ne kadar sağlıklı beslenirsek beslenelim bir gün kabızlık, bir gün enerji eksikliği ile karşılaşabiliriz. Bazen aniden gelen mutlu bir haberin metabolizmamızı birden harekete geçirdiğine de aynı zamanda tanık oluruz.

Peki biz metabolizmamızın düzgün çalışabilmesi için şartlara mı bağlı kalacağız? Tabii ki hayır. Pro aktif olup aşağıdaki 5 noktayı hayatımıza uygulayabilirsek şartlara bağlı kalmayız.

Proaktif olmak demek metabolizmamızı güçlendirme çalışmaları ile hormonlarımızı aktive etmek demektir. Proaktif olup metabolizmamızı güçlendirme yolları:

1-Sağlıklı beslenme

Rafine ve işlenmiş yiyeceklerin içindeki katkı maddeleri tüm hormon dengemizi bozar. Bu tür yapay maddeler insülin fazla salgılamamıza neden olup tiroid hormonumuzu negatif şekilde etkiler.

Doğal ve organik ürünlerle beslendiğimizde hormonlarımızda dengeli çalışmaya başlar.

2-Egzersiz çalışmaları

Dopamin hormonunu aktive etmek spor çalışmaları sonucu gerçekleşir. 

3-Uyku kalitesi

6-8 saat arası sessiz ve karanlık ortamda uyku uyuduğumuzda gençlik hormonu melatonin çalışmaya başlar.

 4-Dinginlik çalışmaları

Kendi içimize döneceğimiz nefes egzersizleri, meditatif çalışmalar, dua ritüelleri dopamin ve seratonin seviyemizi yükseltir, kortizol hormonunu ise düşürür.

5-Yemek yediğimiz ortamın enerjisi

Farkındalıkla yemek yememiz, yani yemek yediğiniz ortamların sakin, pozitif ve sevgi ile dolu olması proaktifliğin en önemli kuralıdır.

Unutmayın ki yemek yediğiniz sırada bilinçaltınız ve tüm sensorleriniz dışsal etkilere açıktır.

 

Tam 30 Programımızın en önemli hedefi metabolizmamızın düzenli çalışması için danışanlarımıza proaktiflik kazandırmaktır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar